Vojtovoplace.cz

Zaregistrovat se Přihlásit se

Icons made by Kiranshastry from www.flaticon.com

Zkracovač URL

23.2.2021

Mám vlastní zkacovač URL. Hurá! Tento je však ẽm SPECIÁLNÍ.
Je soukromý, má různé kategorie a je integrovaný s blogem. Dnes se podíváme na to jak funguje normální zkracovač URL a jak, fungují ty kategorie..

Skoro každá stránka má soubor jméne .htaccess. Je to soubor do kterého se ukládá kam se jaká adresa má přesměrovat (samozřejmě se do něj ukládá spousta dalších věcí).

Normální zkracovač URL vezme adresu, kterou uživatel chce, třeba bit.ly/152386222. To samozřejmě není reálná adresa, nebo jo?? Takže .htaccess si vezme tu adresu, odřízne tu část s bit.ly. Zbylý text se pak vezme a přesměruje uživatele na nějaký program, kterému řekne "přesměruj ho na 152386222". Program se pak koukne do databáze, co se skrývá pod 152386222 a uživatele přesměruje ho na danou stránku.

To bychom měli normální zkracovače, ale jak, jak fungují ty kategorie ???

.htaccess používá pro přesměrování regexy. Regex je kus textu, který má v sobě spoustu zástupných znaků. Jakože hodně to tu budu zjednodušovat. Dejme tomu, že všechny zkrácené adresy článků začínají na (. Pak řeknu, že všechny adresy odpovídající regexu \(([0-9]+). Pojďme si ho rozebrat. Poslední dvě závorky jsou tu od přesměrování na program, kterému řekneme to výsledné číslo, tak jako jsme to viděli u normálních zkracovačů.

Vyjde nám tedy \([0-9]+. Zpětné lomítko je tu, aby se ta závorka nepletla se závorkami, které opravdu něco znamenájí, odstaňme ji. Vyjde nám ([0-9]+. [0-9] zastupuje jakékoliv číslo mezi 0 a 9. + znamená, že cokoliv co odpovídá přechozímu znaku, se může opakovat jednou nebo vícekrát.

Takže \(([0-9]+) odpovídá (12538, (12 nebo (152386222, ale už neodpovídá 125 ani (152E57.

Do mého zkracovače URL, samozřejmě můžu přidat vlastní URL. Regex pro toto je !(.+). Vykřičník je znak, který říká, že se jedná o vlastní URL. . znamená libovolný znak a plus už známe.


Takto funguje můj zkracovač URL. V textu jsem někde použil speciální znaky a teď bych vám rád vysvětlil co znamenají.

¿ použiji když bych zvednul hlas, ale nejdená se o otázku. je když uděláte ǝ: ,prostě když se dlouze zamyslíte. .. je když ukončíte větu hodně seriozně a vážně.

Kdykoliv se tyto znaky opakují, jejich význam je větší. Prostě při ¿¿ se hlas zvýší více než když napíši ¿.

Jsem rád, že jste tuto znakovou vložku přežili, protože tyto znaky budu používat dál. Mějte se krásně logo webu.


Pokud se vám článek líbil můžete ho sdílet na facebooku nebo na Twittertwitteru
©copyright 2020-2021

Vojtovoplace.cz