Vojtovoplace.cz

Zaregistrovat se Přihlásit se

Icons made by Kiranshastry from www.flaticon.com

👩🏿‍👩🏻‍👦🏽

25.1.2021

unicode consortium

Dnes se budeme bavit o spojování emoji. Ukážeme si co je to zero-width-joiner, regionální indikátor nebo skin tone modifier.

Dovolil bych si říct, že unicode je nejpoužívanější kódování textu, tak si pojďme ukázat jak unicode emoji fungují.

Regionální indikátor

Jak dostat všechny neustále měnící se vlajky do jednoho standartu a zaroveň si tím nezaplácat všechny místa, která můžete ve dvou bajtech mít? Nad tím se zamysleli lidé z unicode consortia a vymysleli regionální indikátory. O co jde? Jde o písmenka jejichž poskládáním dohromady vznike zkratka státu, kterého chcete vlajku. To znamená že z 🇨‌🇿 vznikne 🇨🇿. Mám pocit, že zkratky státu jsou podle ISO 3166. Takže Česko má CZ, Francie má FR, Tuvalu má TV, atd. Oficiální reprezentace regionálních indikátorů je to písmenko ohraničené tečkovanou čárou. Pokud ovšem dané zařízení vlajky nepodporuje, tak se zobrazí ty dvě modré emoji ukázané dříve.

Skin tone modifier

Co uděláte když chcete napsat emoji pána, ale potřebujete, aby měl bílou pleť? Normální člověk by otevřel výběr smajlíků a pak si vybral patřičnou barvu pleti, ale to budeme ignorovat. Napozadí se totiž za smajlíka přidá skin tone modifier, což je vpodstatě další smajlík, který říká, že ten smajlík před ním má mít určitou barvu pleti. Ve skutečnosti se tedy místo 👦‌🏾 zobrazí 👦🏾.

Zero-width-joiner

Když chcete napsat třeba duhovou vlajku, která do standartu není přímo vložena. Musíte napsat ⚐🌈, normálně se ale duha nepřipojuje k předchozímu emoji a proto musíte použít zero-width-joiner a napsat ⚐[ZWJ]🌈. (ZWJ je zkratka pro zero-width-joiner) Po vložení ZWJ vznikne ⚐‍🌈.

ZWJ se používá i při spojování lidí do skupin, stejně jako jsem to třeba udělal v názvu.

Některé emoji se přicuvávají automaticky, například skin tone modifier nebo regionální indikátor.

Zero-width-non-joiner

Možná si říkáte, jak jsi Vojto napsal vedle smajlíka skin tone modifier aniž by se na něj přicucunul? Pomocí zero-width-non-joiner, je to znak, který zabrání automatickému přicucnutí nějakých emoji.

👩🏿‍👩🏻‍👦🏽

Pojďme si rozebrat našeho smajlíka z názvu. Skládá se z emoji ženy, nejtmavějšího skin tone modifieru, ZWJ, emoji ženy, nejsvětlejšího skin tone modifieru, ZWJ, emoji kluka a prostředního skin tone modifieru.

Určitě se ptáte kolik bajtů zabere celý tento emoji, je to 30 bajtů. Ano slyšíte správně třicet bajtů.

Tak si pamatujte, že za jedním emoji se skrývá víc než si myslíte 👩🏿‍👩🏻‍👦🏽.


Pokud se vám článek líbil můžete ho sdílet na facebooku nebo na Twittertwitteru
©copyright 2020-2021

Vojtovoplace.cz