Vojtovoplace.cz

Zaregistrovat se Přihlásit se

Icons made by Kiranshastry from www.flaticon.com

Jednotky objemu dat

27.12.2020

Dneska si ukážeme jednotky sloužící k udávání velikosti dat. Ukážeme si pojmy jako bit nebo byte a rozdíl mezi gigabytem a gibibytem

bit a byte

Pokud bychom měli úložiště o velikosti jednoho bitu, tak bychom do něj mohli uložit pouze jednu nulu/jedničku. Jeden byte je osm bitů.

Stejně jako máme zkratky pro metry, gramy, atd. máme zkratky i pro bity a byty. Bit značíme malým b a byte velkým B.

kB, mB, gB, tB

Společně s bytem máme i větší jednotky od něho odvozené. Jde například o kB - 1000 B, mB - 1000 kB, gB - 1000 mB, tB - 1000 gB. Samozřejmě nesmíme zapomenout na vyšší jednotky, které se používají zřídka. Rozšířený seznam najdete třeba na této stránce https://www.aldebaran.cz/tabulky/tb_prefixs.php. Také nezapomínejme na variaci jednotek odvozených od bitů, které se často používají při udávání rychlosti za sekundu.

KiB vs. kB

Podle starého standardu je 1 kB = 1024 B, 1 mB = 1024 kB, atd. Pak si, ale lidé v nějakém institutu řekli, že tu máme předponu kilo pro 1000, ale u bytů je to pro 1024.

A díky tomu se jednotky objemu dat předefinovali na hodnoty zmíněné v předchozí kapitoly. Naše oblíbené číslo 1024 nám tu zůstává.

Vznikly nám tu tedy jednotky KiB, MiB, GiB, TiB, atd. Celým názvem tedy KiBi byte, MeBi byte, GiBi byte, TeBi byte, atd.

Použití "nových" jednotek v různých operačních systémech

Windows

Windows se ještě nezměnilo a tak najdete jednotky MiB pod názvem MB.

Linux

Linux naštěstí umí používat jednotky správně, používá jednotky násobků 1024. Trochu mě to vadí, protože mi přijdou jednotky neintuivní.

Nevím jak je to na macOS, ale řekl bych, že je to stejné jako na Linuxu.

Doufám, že už chápete jednotky objemu dat a že se vám článek líbil.


Pokud se vám článek líbil můžete ho sdílet na facebooku nebo na Twittertwitteru
©copyright 2020-2021

Vojtovoplace.cz