Vojtovoplace.cz

Zaregistrovat se Přihlásit se

Icons made by Kiranshastry from www.flaticon.com

HTTPS

22.1.2021

Nově na webu máme HTTPS. (Pokud bych byl ve videu, tak bych zafrkal na frkačku), ale protože jsme na mém webu, tak si ukážeme jak to funguje.

Pokud stránka chce používat HTTPS musí si zařídit certifikát. Třeba já mám certifikát zdarma od Let's Encrypt. Pomocí asymetrické kryptografie se certifikát ověří. Teď si určitě asymeco? Asymetrická kryptografie je způsob šifrování dat pomocí veřejného a soukromého, asymetrická kryptografie je to co používá na šifrování třeba Whatsapp.

Je to samozřejmě jen odsouvání problému, protože někdo musí certifikát podepsat, na podepsání potřebujete certifikát na jeho otevření, který opět musí někdo podepsat. Na to ovšem potřebujete, hadejte co. Ano správně, cerifikát, přesně ten certifikát, který musí někdo podepsat. Každý musí tedy mít v počítači nainstalováno několik kořenových certifikátů, kterým věříte a nemusí tedy být podepsán.

Poté klient (rozumějte váš počítač) rozhodne o klíči pro symetrickou kryptografii. Symetrická kryptografie je to, že data nějakým klíčem zašifrujete a tím samým klíčem je rozšifrujete.

Mezi výhody patří, že kdokoliv mezi vaším počítačem a webem může vidět pouze název stránky, na kterou se koukáte. Nelze tedy vidět na jaký článek se koukáte nebo heslo pomocí kterého se přihlašujete. To platí i pro obsah stránky.

Hezky výhody HTTPS ukázal Tom Scott ve videu This Video Is Sponsored By ███ VPN. Tak se mějte hezky a pamatujteco se pod tím zámečkem v prohlížeči skrývá.


Pokud se vám článek líbil můžete ho sdílet na facebooku nebo na Twittertwitteru
©copyright 2020-2021

Vojtovoplace.cz